Asset Publisher
ODNOWIENIA - TO NIE JEST TAKIE PROSTE
ODNOWIENIA - TO NIE JEST TAKIE PROSTE
Do głównych zadań hodowli lasu należy zachowanie istniejących lasów i kształtowanie nowych.
Kształtowanie nowych, polega na wprowadzaniu młodego pokolenia drzew na powierzchniach użytkowanych wcześniej rębniami, czyli szeregiem działań zmierzających do wytworzenia nowego drzewostanu o pożądanym charakterze i celu hodowlanym dostosowanym do siedliska. Na Lasach Państwowych spoczywa obowiązek zachowania ciągłości produkcji leśnej i odnawiania zasobów leśnych z zachowaniem ich naturalnej różnorodności biologicznej.
Dlatego wiosna w kalendarzu leśnika to czas szczególny, ponieważ właśnie teraz skupiamy się na pracach odnowieniowych. Są to prace związane z inicjowaniem i kształtowaniem młodego pokolenia lasu. Aby sprawnie przeprowadzić akcję odnowieniową cały proces poprzedzony jest planowaniem nasadzeń. Wykorzystuje się na tym etapie szeroki zakres wiedzy leśnej i doświadczenia.
W bieżącym roku, w naszym nadleśnictwie zaplanowano do odnowień 220 ha. Podstawowym gatunkiem lasotwórczym jest sosna pospolita, która będzie stanowiła 69 % ogółu sadzonek. Pozostałe to: 14 % dąb szypułkowy i bezszypułkowy ,7 % buk zwyczajny oraz szereg gatunków domieszkowych tj. brzoza brodawkowata, lipa drobnolistna, grab zwyczajny, klon jawor, olsza czarna, świerk pospolity, modrzew europejski, wiąz szypułkowy. Oprócz gatunków lasotwórczych i domieszkowych wprowadzimy na powierzchniach odnowieniowych pożądane gatunki biocenotyczne min. czereśnię ptasią, jarząb pospolity, jabłoń dziką, kruszynę pospolitą oraz szakłak pospolity.
Odpowiedni dobór wszystkich gatunków zagwarantuje dobry skład gatunkowy zakładanych upraw, wzmocni ich zdrowotność, naturalną odporność i zwiększy różnorodność biologiczną.
Wszystkie ww. gatunki sadzonek wyprodukowano na szkółce leśnej naszego nadleśnictwa.
Po wyjęciu, przesortowaniu i przygotowaniu materiału do transportu, w bieżącym roku jest to ilość ok. 2 mln sztuk, sadzonki przewozi się do specjalnie przygotowanych dołów na powierzchniach przeznaczonych do odnowień. Doły wykopane są w miejscach zacienionych, korzenie sadzonek obsypuje się dokładnie ziemią, następnie dół zostaje przykryty gałęziami świerkowymi, daglezjowymi, a wszystko to po to, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni. Następnie jak najszybciej należy takie sadzonki wysadzić na powierzchni. Sadzenie wykonuje się głównie ręcznie. W zależności od gatunku i wieku sadzonki stosujemy dwie metody sadzenia: w szparę pod kostur (jednolatki sosny pospolitej) oraz w wykopaną szpadlem jamkę. Przy zakładaniu 1 ha uprawy z 80 % udziałem sosny wysadzonych zostaje 8000 sztuk sosny pospolitej i 1200 sztuk gatunków liściastych domieszkowych. Ilości te odzwierciedlają ogrom pracy przy odnawianiu 1 ha lasu.
Odnowienie lasu to początek długiej drogi do rozwoju nowego drzewostanu.