Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Leśniczy Lech Jędras uhonorowany za zlokalizowanie gniazda sokoła wędrownego

Leśniczy Lech Jędras uhonorowany za zlokalizowanie gniazda sokoła wędrownego

Dnia 31 marca br. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się Konferencja Naukowo-Techniczna pt. „Utrzymanie wód a ochrona przyrody". Podczas tego spotkania został wygłoszony referat pt. "Powrót sokoła wędrownego Falco peregrinus, do środowiska naturalnego".  Po wygłoszonym referacie Sławomir Sielicki (prezes Stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt „Sokół") wręczył Leśniczemu Leśnictwa Namyślin Lechowi Jędrasowi lornetkę firmy Swarovski oraz certyfikat za zlokalizowane gniazdo sokoła wędrownego.

Leśniczy Leśnictwa Namyślin Lech Jędras w 2015 roku zlokalizował na swoim terenie parę sokołów, jednak w tamtym roku nie przystąpiły one do lęgu. Z kolei w 2016 roku lęg zakończył się sukcesem, młode zostały zaobrączkowane.

Stowarzyszenie na rzecz dzikich zwierząt „Sokół" prowadzi intensywne prace nad odbudową populacji sokoła wędrownego w Polsce, szczególnie ekotypu leśnego. Dlatego każde nowe gniazdo nadrzewne jest bardzo ważne. W 2014 roku Stowarzyszenie "Sokół" ogłosiło, że jeśli ktoś znajdzie i zgłosi nowe gniazdo sokoła wędrownego w naturalnym gnieździe na drzewie, to stowarzyszenie przekaże w nagrodę lornetkę uznanej firmy Swarovski SLC 10x42.