Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Apel Nadleśnictwa Dębno „Wiosna Bez Płomieni”

Apel Nadleśnictwa Dębno „Wiosna Bez Płomieni”

Nadleśnictwo Dębno zwraca się do wszystkich mieszkańców z prośbą o nie wypalanie traw i resztek roślinnych na ugorach i łąkach. Okres wiosny to czas kiedy w naszym kraju płonie wiele hektarów trzcin, traw i zakrzewień znajdujących się na terenach nie uprawianych rolniczo. Tymczasem te bezmyślne, niczym nieuzasadnione podpalenia stanowią wielorakie zagrożenia i są przyczyną niepotrzebnej śmierci wielu gatunków zwierząt. O ogromnej szkodliwości takich pożarów świadczą następujące fakty:

•          Przejście ognia zabija całe życie biologiczne. Temperatura płonących traw sięga 700 oC, a to wystarczy by ginęły grzyby, owady zapylające kwiaty, bakterie, dżdżownice i cała fauna i flora nadająca żyzność glebie.

•          Ogień spala wszystkie rośliny, które zaczynają się rozwijać, przetrwają tylko najmniej wartościowe, te, które mają głębokie korzenie i późny cykl wegetacyjny: turzyce i trzcinnik.

•          W płomieniach giną pisklęta ptaków, które najwcześniej zaczynają gniazdować. Najtragiczniejszy los spotyka pisklęta skowronka, które w swych skrytych w trawach gniazdach nie mają żadnych szans na ucieczkę.

•          Ścielące się dymy stają się przyczyną wypadków i kolizji drogowych, co wiąże się z kalectwem lub śmiercią wielu ludzi.

•          Ogień z płonących łąk bardzo często przenosi się na lasy. W ostatnich latach spłonęło wiele ha lasów (a byłoby ich znacznie więcej gdyby nie czujność straży pożarnej i nadleśnictwa).

•          Podczas pożarów do atmosfery z dymem dostaje się tysiące ton tlenku i dwutlenku węgla, tlenki siarki oraz substancje smoliste, które powodują u ludzi nowotwory i alergie.

•          Podpalający łamią prawo, które aż w czterech ustawach zakazuje wypalania traw.

Z powyższego wynika jednoznacznie, że podpalanie nieużytków oraz terenów ugorowanych, to barbarzyństwo, którego nie sposób wytłumaczyć, dlatego apelujemy o zaniechanie tego procederu. Ponad to uprasza się wszystkich rodziców o przeprowadzenie rozmowy uświadamiającej ze swoimi dziećmi, bo jak wynika z obserwacji, to pozostające bez opieki dzieci i młodzież, są częstą przyczyną podpaleń, traktując ogień jako formę zabawy i rozrywki.

Z życzeniami zielonych i radosnych Świąt Wielkanocnych

                                                                                                        Robert Pankratow

                                                                                           Nadleśniczy Nadleśnictwa Dębno