Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

10 października ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

10 października ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

Dołącz do obchodów ŚWIĘTA DRZEWA przyjdź weź sadzonkę drzewa i posadź ją. Zainspiruj kogoś z rodziny czy grona przyjaciół, żeby zrobili to samo.

Gmina Dębno wspólnie z Nadleśnictwem Dębno włącza się w obchody ŚWIĘTA DRZEWA.

Co roku 10 października obchodzimy w Polsce ŚWIĘTO DRZEWA. Jest to międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie, której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa w ochronie różnorodności biologicznej i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, a także korzyściom jakie  przynoszą one dla zdrowia.

ŚWIĘTO DRZEWA ma na świecie stary rodowód. Jego początki to 1872 rok, kiedy znawca i miłośnik przyrody, Julius Sterling Morton, ówczesny gubernator stanu Nebraska i jednocześnie sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do rodaków z prośbą, by 10 kwietnia kto może posadził drzewo (dla różnych krajów ta data jest ruchoma). „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”, przekonywał. Inicjatywa sadzenia drzew szybko się przyjęła i przerosła w Stanach w tradycję. Od 1951 roku decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa święto jest obchodzone we wszystkich  krajach członkowskich wspólnoty.

W dniu 11 października od godziny 1200 do 1400 bądź do wyczerpania zapasów przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Dębnie pracownicy urzędu oraz Nadleśnictwa Dębno przekażą sadzonkę drzewa każdemu, kto po nią przyjdzie.