Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Strata dla polskiej fauny

Strata dla polskiej fauny

Osoby spacerujące w lesie w okolicy miejscowości Borne natrafiły na martwego żubra.

W godzinach popołudniowych, 11 stycznia 2020 r., leśniczy Leśnictwa Borne (Nadleśnictwo Dębno) otrzymał informację o znalezieniu martwego żubra w lesie. Pracownicy nadleśnictwa po udaniu się na wskazane miejsce, niestety potwierdzili tę smutną informację. Zwłoki żubra leżały w lesie, w pobliżu drogi krajowej nr 130. Nadleśnictwo Dębno niezwłocznie poinformowało o zaistniałym fakcie: służby weterynaryjne, policję, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze „Żubry Zachodniopomorskie”. Teren został zabezpieczony i objęty monitoringiem.

Padły żubr został przekazany do Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego w celu dokonania szczegółowej sekcji oraz jego utylizacji. Przyczyna upadku żubra zostanie ustalona na podstawie wykonanej sekcji przez lekarza weterynarii (wg wstępnych oględzin nie stwierdzono śladów postrzału ani krwi).  

Żubr (Bison bonasus (L) jest największym i najrzadziej spotykanym ssakiem naszych lasów, a każde spotkanie z nim jest niesamowitym przeżyciem. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Ubolewamy, że został znaleziony martwy.