Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Rodzice posadzili drzewa swoim dzieciom

Rodzice posadzili drzewa swoim dzieciom

Rodzice 15 dzieci (9 dziewczynek i 6 chłopców) urodzonych do końca sierpnia 2019 roku posadzili drzewka w piątek 18. października na terenie przy jeziorze Lipowo w Dębnie. Powstała nowa aleja lip, która będzie upamiętniać akcję „Jedno dziecko – jedno drzewo”. 

W ramach akcji „Jedno dziecko - jedno drzewo”, rodzice, którym urodziło się dziecko w terminie od stycznia do sierpnia 2019 r., posadzili lipy, upamiętniając to ważne wydarzenie, jakim są narodziny dziecka. Drzewka opatrzone zostały imienną tabliczką, a rodzice otrzymali na pamiątkę certyfikat i pamiątki dla dziecka.

Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem i odbywa się na podstawie podpisanego porozumienia pomiędzy gminami a Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinie. Zgodnie z ustaleniami sadzonki przekazało Nadleśnictwo Dębno, a gmina wskazała miejsce, w którym posadzono drzewa.

Na początek akcji burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki podziękował rodzicom, że przystąpili do akcji, która staje się częścią historii miasta.  Nadleśniczy Nadleśnictwa Dębno Robert Pankratow przypomniał, że celem akcji jest też upamiętnienie ważnych wydarzeń historii Polski i Lasów Państwowych, w tym 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz jubileuszu 95-lecia istnienia Państwowego Gospodarstwa Leśnego – Lasy Państwowe. Zapewniono też, że akcja zostanie powtórzona na wiosnę przyszłego roku, dla dzieci które urodziły się i urodzą w okresie od września do grudnia 2019 roku.

Do akcji w Dębnie rodzice zgłosili 15 dzieci. Nie ukrywali podekscytowania i zadowolenia, że mogli wziąć udział w tym wydarzeniu. Dla pani Kasi, która po trzynastu latach wróciła na stałe do Dębna z zagranicy nie było to zwykłe sadzenie drzewa. – Nasze trzecie dziecko choć urodziło się w Irlandii, będzie już od początku mieszkańcem Dębna i połączone zostało z tą ziemią. Ma to dla mnie wymiar symboliczny – mówiła mama trzymiesięcznej Neli. Drzewa posadzili również rodzice pierwszych urodzonych w tym roku mieszkańców, którzy przyszli na świat w naszym dębnowskim szpitalu. Byli to: Krzyś, Leon i Bruno. Swoje drzewo ma też Jędrzej, Franciszek i Dominik. Wśród dziewczynek znalazły się trzy Leny, dwie Nele, Lila, Maja, Laura i Bogna. – Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej wspaniałej inicjatywie. Będziemy tu przychodzić i obserwować jak rośnie nasze drzewo - oceniła akcję pani Basia.

Po posadzeniu drzewek i pamiątkowych zdjęciach wszyscy udali się do Dębnowskiego Ośrodka Kultury. Tam też rozdano rodzicom imienne certyfikaty, maskotki dla dzieci oraz inne drobne gadżety Nadleśnictwa Dębno i Gminy Dębno. Na zakończenie zaproszono na słodki poczęstunek.