Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

KOLIZJE DROGOWE PRZYCZYNĄ UPADKU WILKÓW

KOLIZJE DROGOWE PRZYCZYNĄ UPADKU WILKÓW

W dniu 24.02.2020r. Leśniczy Leśnictwa Borne otrzymał informację telefoniczną od pracowników Zakładu Usług Leśnych o znalezieniu martwego wilka w lesie, w pobliżu drogi krajowej nr 130.  Leśniczy po udaniu się we wskazane miejsce potwierdził tę informację. Ślady na ciele padłego wilka wskazały, że przyczyną śmierci była najprawdopodobniej kolizja drogowa.

Dzień po tym zdarzeniu tj. 25.02.2020r. Leśniczy Leśnictwa Grzymiradz otrzymał równie smutną informację o znalezieniu kolejnego padłego wilka w lesie, nieopodal uczęszczanej drogi powiatowej DP1384Z. Wilk został znaleziony w stanie zaawansowanego rozkładu, ale ślady otarć na skórze oraz brak sierści na grzbiecie i pysku świadczą o tym, że śmierć nastąpiła w wyniku zdarzenia komunikacyjnego lub z przyczyn chorobowych.

O zaistniałej sytuacji niezwłocznie poinformowano Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie, a także pobrano od wilków próbki do badań genetycznych, które przekazano do Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w celu ustalenia ich pochodzenia oraz ewentualnego pokrewieństwa.  

Znalezienie dwóch padłych wilków, które w Polsce należą do gatunków objętych ochroną ścisłą jest wielką stratą dla przyrody lasów Nadleśnictwa Dębno.